Iskustvo s Remote Frontend Prakse: Jure R.

Jure dolazi iz Drniša te je student prve godine Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) na smjeru računarstva. Njegova strast prema svijetu računalstva seže još iz djetinjstva, gdje je otkrio svoju fascinaciju računalima. Prvi susret s programiranjem dogodio se kada je imao 16 godina, tada je stvorio svoj prvi program "Hello world" koristeći Python.

Kroz godine, Jure se usmjerio prema web razvoju s naglaskom na frontend tehnologije te svakodnevno ulaganjem vremena i truda proširuje svoje tehničko znanje. 

Kako bi stekao još više praktičnog iskustva iz područja Frontend developmenta, prijavio se na remote Frontend praksu u Factoryju i uspješno ju je završio. Kako mu je bilo i što je sve naučio, pročitajte u nastavku. 

 

Koja je bila presudna stvar zbog koje si se odlučio razvijati kao developer? 

Oduvijek su me zanimala računala i već u osmom razredu osnovne škole sam znao da se želim baviti s nekim poslom vezanim uz računala. Ubrzo sam naletio na neki video na YouTube-u koji je pričao o osnovama programiranja. Pogledao sam taj video, krenuo kopati malo dublje o temi i svidjelo mi se ono što sam pronašao.

Volim osmišljavati nove kreativne načine kako riješiti neki problem, a programiranje mi upravo to omogućava. Volim unaprjeđivati stvari i procese. Ne volim ponavljanja i monotonost. Programiranje mi omogućava da ubijem obje muhe jednim udarcem. Također volim to što mi programersko znanje omogućava izradu raznih osobnih alata koji mi podižu produktivnost.

Kada bi iskustvo Factory prakse trebao opisati u samo jednoj riječi, koja bi to riječ bila?

Korisno.

Kako to da si svoju studentsku praksu odabrao odraditi upravo u Factoryju? 

Dugo vremena sam bio u potrazi za tvrtkom u kojoj bi mogao raditi praksu. Jedna otežavajuća okolnost je bila ta što u Drnišu, gdje ja živim, nema tvrtki koje nude Frontend prakse. Nakon puno traganja i scrollanja sam našao na Factory. Odmah kad sam vidio da je praksa remote, bio sam zainteresiran. Malo sam istražio o firmi, projektima, zaposlenicima, prijašnjim iskustvima s prakse i odlučio sam se prijaviti.

Što kažeš na sam proces prijave i onboarding? 

Proces prijave mi se jako sviđa zbog same formalnosti. Smatram ga jako korisnim  jer sam vidio kako izgleda imati tehnički intervju i intervju s HR-om. 

Sviđa mi se tehnički zadatak koji sam dobio ubrzo nakon prijave. Mislim da je jako koristan za procijeniti ozbiljnost kandidata i njegovu motiviranost.

Onboarding je bio jako ugodan. Kolegica iz HR-a je izvrsno komunicirala sa mnom i jako me ugodno uvela u Factory.

Koja je bila uloga tvog mentora i kako ga/ju ocjenjuješ?

Sama praksa je funkcionirala na način da sam na početku dobio projektni zadatak, koji sam mogao rješavati kako god želim. Moj zadatak je bio rješavati zadatak i svakih nekoliko dana se javiti s povratnom informacijom gdje sam trebao dokumentirati što sam do tada riješio. Uloga mentora je bila ukazivanje na neke propuste u kodu, organizaciji ili strukturi. Mentori su mi također dali dosta kreativnih načina kako riješiti neke probleme kojih se ne bih sam sjetio. Uvijek je netko od mentora bio dostupan i nikad nisam puno čekao na odgovor, stoga bih ih ocijenio s odličan (5).

Što je od zadataka bilo najteže i kako si riješio poteškoće na koje si naišao?

Pa ne mogu reći da mi je neki dio projektnog zadatka bio težak. Mislim da je sam zadatak bio namijenjen studentima s malo manje znanja. Meni osobno zadatak nije bio ništa novo. Bio je spoj puno stvari s kojima sam ja već imao dosta iskustva, tako da mislim da bi možda bilo dobro da se studente više ispita o njihovom specifičnom iskustvu i da se zadatak više prilagodi njima.

Jedino što mi je možda pravilo mali problem je to što sam na projektu koristio nekoliko tehnologija/libraryja, koje prije nikad nisam. Ne zato što sam nužno morao, već zato što sam htio naučiti nešto novo. Kao rezultat toga sam postao puno bolji SCSS-om i Bootstrap-om.

Što bi naveo kao prednosti remote prakse? 

Pa definitivno to što ne moram razmišljati o putovanju i gužvi u prometu. Jako cijenim svoje vrijeme i želim ga uvijek popuniti korisnim aktivnostima. Ne želim potrošiti 1h dnevno na putovanje do firme i nazad.

Koja je po tebi najvrjednija stvar koju si naučio na praksi? 

Najvrjednija stvar koju sam naučio je kako izgleda proces prijave i onboardinga u neku firmu.

Je li ti praksa u Factoryju otvorila neka nova vrata/vidike?

Pa sigurno da sam stekao znanja o nekim novim tehnologijama te samoj organizaciji. Shvatio sam neke potencijalne mane samostalnog rada te možda neka ograničenja rada kao student. 

Jesi li na praksi naučio nešto što prije nisi imao priliku? 

Kao što sam spomenuo, od tehnologija sam naučio SCSS i Bootstrap. Za izradu samog projekta sam koristio React, ali njega sam znao dosta dobro i prije prakse. 

Korisno je bilo to što sam imao priliku susresti se sa Slackom. To je vjerojatno najkorišteniji alat za komunikaciju u tehnološkim firmama, te mislim da će mi to biti korisno.
 

Misliš li da je stečeno iskustvo s prakse dovoljno dobra podloga za traženje prvog posla? 

Smatram da je. Mislim da, ako netko prođe selekcijski zadatak, te uspješno odradi cijeli projekt na praksi može konkurirati za prvi posao. Činjenica je da je situacija na tržištu trenutno jako slaba, te veliku prednost imaju ljudi s iskustvom, što nije baš muzika za uši za sve ljude u mojoj situaciji koji traže prvi posao.

Razmisli o sebi prije prakse i sada kada je praksa iza tebe. Što bi s obzirom na to poručio svim studentima koji se još uvijek dvoume oko toga isplati li se praksa ili ne?

Smatram da se praksa definitivno isplati. Ukoliko ste u potrazi za praksom, volite raditi od kuće, te volite izazov, prijavite se u Factory. Rješavat ćete realne zadatke na realnim projektima te pri tome upoznati potencijalne kolege od kojih ćete puno naučiti. 

Sam fakultet je puno više teorija, te smatram da su ovakve prakse nužne za osobni razvoj te napredovanje u karijeri.

Imaš li neku poruku za kraj? 😊

Svim mladim studentima/učenicima/zaposlenima bih želio poručiti da se ne srame rada i da ne bježe od njega. Smatram da je mladost vrijeme kada bi trebalo najviše raditi te, ako je rad kvalitetan, osigurati si sretniji i ispunjeniji život.

Stoga nemojte samo sjediti na fakultetu ili u školi. Učite što više možete, odaberite struku kojom se želite baviti, te što prije počnite stjecati stvarno iskustvo.

 

Ako te Juretovo iskustvo motiviralo da naučiš više o svijetu IT-ja i razviješ svoje vještine, Factory može biti tvoja prva stanica na tom putovanju. Pogledaj više o programu remote praksi kod nas i prijavi se! 



 

Explore next

Related posts

Remote Prakse Karijera Backend posao/prakse

Hrvojevo Iskustvo s Remote Backend prakse

Remote Karijera Backend posao/prakse

Od Backend akademije do (remote) zaposlenja u Factoryju