Iskustva s android prakse: Ivan Sudar
Nakon niza backend praksi i marketing prakse, ovog puta predstavljamo vam studenta FERIT-a, Ivana Sudara! Njegove dojmove, iskustvo, što je sve radio na praksi te kako se opuštao nakon uspješno završenih zadataka pročitajte u nastavku.
Što sve možeš saznati u ovom iskustvu s prakse?
- Upoznaj našeg praktikanta
- Razmišljaš o prijavi na praksu?
- Praksa s mentorom
- Zašto doći na praksu u naše urede?
- Link za prijavu na praksu
- Link za prijavu na posao
Upoznajmo Ivana
Ivan dolazi iz Ivankova, student je 2. godine diplomskog studija elektrotehnike, smjer komunikacije i informatika na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija. Osim elektrotehnike zanimaju ga područja automatike i mehatronike. U android vode krenuo je na 1. godini diplomskog studija kada je u 2 semestru slušao kolegij Razvoj mobilnih aplikacija gdje mu se svidio način izrade aplikacija i sam jezik.
Kako bi još više razvijao i učio programirati, prijavio se na demonstraturu na laboratorijskim vježbama na navedenom kolegiju gdje mu je kao glavna zadaća bila ispravljanje grešaka koje su studenti činili prilikom odrade laboratorijskih vježbi.
Programiranje ga je oduvijek privlačilo i voli ga iz razloga što se prilikom rada može susresti sa širokim spektrom problema, nikad nije dosadno i monotono, već uvijek postoje novi izazovi u pronalasku rješenja određenog problema.
Najdraži programski jezik:
Od svih jezika s kojima sam se susreo tijekom studija, najviše mi se svidjela Java.
Programski jezik koji bih volio naučiti:
Kotlin! Tijekom prakse primijetio sam koliko android tim ima prednosti prilikom korištenja Kotlina. Puno brže dolaze do rješenja, zahtjeva pisanje manjeg obima koda uz zadržavanje funkcionalnosti rješenja, novi je trend na tržištu te pronalazi sve veću primjenu prilikom razvoja android aplikacija.
Najdraža programerska fora/vic:
Kako si se odlučio za praksu u Tvornici?
Nakon demonstrature želio sam se okušati u nekim složenijim problemima koje nosi izrada android aplikacije te sam odlučio potražiti praksu upravo u androidu. Tvornica mi se činila kao dobar domaćin za mene, pročitao sam nekoliko iskustava sa prakse na Factory blogu koji su me dojmili te sam se odlučio prijaviti. Nadam se da će i ovaj blog nekoga dojmiti te olakšati donošenje odluke za prijavu na praksu.
Koji dio ti je najdraži vezan za Android praksu?
Raznoliki problemi, istraživanje i učenje novih tehnologija, brojni savjeti mentora, snimanje promo videa prakse, kava s mentorom u pauzi.
Kako bi ocijenio svog mentora Domagoja?
Svog mentora bi ocijenio s vrlo visokom ocjenom zbog posjedovanja velikog znanja i odličnog pristupa za obučavanje, jer sam vrlo brzo savladavao gradivo koje bi mi mentora prezentirao na vrlo jednostavan način. Mentor se trudio da što više naučim, te je redovito uskakao sa svojim prezentiranjem gradiva kako bi uz njegovu pomoć što prije savladao probleme koji su mi priječili put. Osim službenog dijela prakse mentoru dajem odličnu ocijenu i iz odnosa na relaciji mentor-praktikant, jer je stvorio jako ugodnu atmosferu na mom radnom mjestu uz smijeh i razgovor uz šalicu kave.
Kakav dojam je ostatak tima ostavio na tebe?
Ostatak tima je također ostavio dobar dojam na mene jer su se i oni trudili prenijeti mi znanje i stvoriti ugodnu okolinu, ali najviše su se pokazali kao dobra podrška i oslonac kad je mentor otišao jedan dan na godišnji i ostavio me samog s dosta koda koji se crvenio (bio netočan).
Što je od zadataka bilo najteže i kako si riješio poteškoće na koje si naišao?
Svaki problem mi je nakako bio jednako težak jer je predstavljao nešto novo za mene s čime se prije nisam susretao u radu. Poteškoće sam nastojao riješiti istraživanjem literature i interneta, a kad to nije uspijevalo koristio sam sljedeću metodu:
Kakvi su planovi za budućnost? Posao, tečaji, rukometna karijera?
Planovi za budućnost su diplomirati, zaposliti se, osnovati obitelj i vikendom ići na pecanje. Uz posao u struci, pronaći vremena i za rukometnu karijeru u ulozi trenera, unijeti dašak tehnologije u sport, te pokušati povezati android s rukometom.
Pogledajte video kako je izgledalo rješavanje izazova na koje je Ivan nailazio tijekom prakse
Zbog kojih 5 stvari bi kolege studenti trebali doći na praksu?
Super atmosfere u android ekipi, dobre prilike za učenjem, izvanrednog mentora, neograničene količine kave, jesam li rekao super atmosfere u android ekipi? 🙂
Prijave za praksu u Tvornici su uvijek otvorene!
Pročitajte još neka iskustva sa prakse u Tvornici:
– backend praksa – Filip Dumančić – koji je nakon uspješno odrađene prakse došao na plaćeni studentski posao!
– android praksa – Matija Marić – koji je nakon uspješno odrađene prakse naš Android developer više od dvije godine!
Pripremi svoj CV i sve što misliš da trebamo vidjeti i pošalji nam. Prijave su uvijek otvorene te smo voljni prilagoditi se tvom vremenu i obvezama na fakultetu.
Odluči se na ovu priliku i poput Ivana, postani dio uspješnog Android development tima!
Čekamo prijavu!
Tražiš posao? Pripremi sve što misliš da moramo vidjeti i prijavi se!
Dosad već imaš stečeno određeno znanje i iskustva i posao ti se čini kao bolja opcija od prakse? Prijavi se i pošalji nam svoje projekte – htjeli bismo razgovorati s tobom o njima! Svim zaposlenicima nudimo rad u profesionalnom i ugodnom okruženju uz odlične pogodnosti – na našim stranicama saznaj više o tome što znači biti član Factorya i pridruži nam se! Pošalji nam svoj životopis i sve što misliš da trebamo znati o tebi i očekuj kontakt našeg HR ureda u vezi tvoje prijave.
I prije same prijave, ako imaš dodatnih pitanja obrati nam se na hr@factory.hr !