Iskustva s android prakse: Terezija & Valentin

Prijave za praksu su uvijek otvorene te smo voljni prilagoditi se tvom vremenu i obvezama na fakultetu.

Ukoliko imate postojećeg znanja i potreban vam je feedback i mentor koji će s vama prokomentirati svaku liniju koda koju ste napisali – na pravom ste mjestu! U novom blog postu, pripremili smo iskustvo s android prakse, studentice Terezije i studenta Valentina koji su uspješno završili praksu u trajanju od mjesec dana!

Što sve možeš saznati u ovom iskustvu s prakse?

Upoznajmo android praktikante!

terezija android praksa

Terezija:
Ja sam Terezija i dolazim iz malog mjesta Martina, pored Našica. Iako sam u Našicama završila Opću gimnaziju, gdje sam po programu informatiku imala samo na prvoj godini, odluka je pala da ću upisati Računarstvo na Feritu, Sada sam treća godina preddiplomskog studija. Za moje avanture s androidom je definitivno zaslužna Android dev akademija, na koju sam se sasvim slučajno prijavila bez ikakvih očekivanja. Na kraju je završilo tako da mi se android developanje jako svidjelo. Sama ta ideja da mogu raditi svoje aplikacije i imati nešto iza sebe mi je jako privlačna. Naravno nakon akademije, koja me uistinu iznenadila jer je stvarno bila super organizirana i jako poučna, odlučila sam se prijaviti na praksu iz Android područja. Da bi dijamant pokazao svoj puni sjaj treba ga prvo dobro izbrusiti. Tako ja gledam na ovu praksu, kao brušenje i poliranje znanja koje sam stekla na akademiji.

Valentin-praksa-osijek

Valentin:
Dolazim iz Pleternice, student sam 2. godine diplomskog studija računarstva na Ferit-u. Još tijekom srednje škole sam se zainteresirao za programiranje, no nešto ozbiljnije sam krenuo u te vode prije otprilike dvije i pol godine. Najprije sam započeo sa programiranjem igara u Unity-u (jezik C#), no od početka sam znao da želim programirati mobilne aplikacije. Budući da sam znao neke osnove C#-a, eksperimentirao sam sa xamarin-om no to mi nije baš polazilo za rukom. Nakon toga sam se uhvatio Jave, počeo čačkati po Android studiu, uspješno završio Android dev akademiju u organizaciji OSC-a, te sam se nakon toga prijavio za praksu u Tvornici i na sreću, dobio priliku puno toga naučiti ovdje.

Koji programski jezik ste najviše do sada radili?

Terezija: Hm, zapravo se i nisam baš susrela s nešto puno programskih jezika da bih mogla izabrati najdraži, ali za sada Java jer sam najviše linija koda napisala u njoj.

ValentinJava, jer sam najviše vremena proveo pišući java kod.

Koji programski jezik biste željeli detaljnije naučiti?

Terezija: Voljela bih naučiti dobro baratati s Kotlinom jer vjerujem da bi mi njegove funkcionalnosti pomogle u bržem i boljem razvijanju Android aplikacija. Također bih željela naučiti i neke osnove Phytona jer mi se čini kao pristupačan kao jezik, a mogao bi se iskoristiti za razvijanje nekakve backend podrške.

ValentinSwift i Kotlin. Kotlin – zato što je puno jednostavniji i moderniji od Jave, pa bi mi programiranje Android aplikacija bilo brže i zabavnije. Swift – zato što bi mi to otvorilo mogućnosti u svijetu iOS programiranja.

Kako si se odlučio/la za praksu kod nas?

Terezija: Kada sam pročitala iskustva svih drugih koji su bili na praksi i pogledala video “kako praksa (ne)izgleda u Tvornici” nije mi trebao dodatan poticaj za prijavu!

Valentin: Vidio sam na stranici da je mogućnost za praksu uvijek otvorena, nakon toga sam pročitao Android iskustavo s prakse, malo se raspitao i na kraju nije bilo teško donijeti odluku i javiti se!

Koji dio prakse ti je najdraži?

Terezija: Paaaaa sad ću kao neki štreber reći sve. 🙂  Ali ako baš moram birati onda zasigurno tipkanje koda i mozganje kako riješiti neki problem i to naravno uz šalicu kave, koje u Tvornici nikad ne nedostaje. 🙂

Valentin: Code review s mentorom, tada najviše naučim i vidim gdje griješim te na koji način najbolje pristupiti određenom problemu.

Koliko ste mogli znanje s faksa primijeniti na praksi?

Terezija: Da nije faksa ne bih znala uopće nikakve osnove programiranja jer do samog faksa nisam nikada programirala (ako ne računam Logo u osnovnoj školi). Također kolegiji OOP i RPPOON su mi stvarno dosta koristili na praksi, pogotovo clean code i neka načela i principi dobrog koda.

ValentinMislim da mi je znanje s faksa dosta pomoglo. Možda ne “direktno” budući da nisam pohađao kolegije vezane za razvoj mobilnih aplikacija i Java programski jezik, no u načinu razmišljanja sigurno je. Na diplomskom studiju sam se susreo s dosta stvari koje su mi koristile tijekom prakse.

Koliko će vam znanje s prakse pomoći na fakultetu i razvijanju znanja?

Terezija: Vjerujem da će mi dosta pomoći, jer sam naučila jedan novi način razmišljanja i snalaženja prilikom izvršavanja zadataka.

Valentin: Mislim da će mi puno pomoći i na fakultetu, a i općenito u razvijanju znanja. Stvarno sam puno toga naučio i svakome bih preporučio da se odvaži i javi za praksu u Tvornicu.

Kako ocjenjuješ mentora Matiju?

Terezija: Matija dobiva čistu peticu od mene. Mentor koji rado prenosi svoje znanje učenicima. Super mi je bio način njegovog pristupa nama. Prvo nam da zadatak da ga mi pokušamo riješiti i ako baš zapnemo on uskače, a ako uspijemo kaže nam je li to dobra praksa, što bi mogli drugačije ili jednostavnije. Tada mi je sam zadatak i rješenje puno lakše za shvatiti.

ValentinMatija je bio odličan mentor. Uvijek nasmijan, spreman na šalu, ali i nemilosrdan po pitanju zadataka (naravno, za naše dobro). Puno sam naučio od njega i uvijek je spreman odgovoriti na sva pitanja, ma Mentor za poželjeti!

Što je od zadataka bilo najteže i kako ste riješili poteškoće na koje ste naišli?

Terezija: Od zadataka mi je zasigurno najteže bilo svladati osnove Daggera, jer sam se na praksi prvi puta susrela s njime. Kada je došlo vrijeme za Dagger, već je bilo dosta koda koje je trebalo oblikovati i prebaciti u njega. Ali uz dosta vremena provedenog uz Youtube-u, Medium-u, Google, itd.  i naravno našeg mentora koji je bio najveći izvor znanja, uspjela sam i to savladati.

Valentin: Teško je izdvojiti najteži zadatak, često sam se susretao sa određenim poteškoćama, a oko njihovog rješenja bih se najprije konzultirao s kolegicom Terezijom i pokušali bi zajedničkim snagama riješiti problem no ako ni to ne bi upalilo, obratili bi se mentoru koji je uvijek spreman uskočiti.

Kakav dojam je ostatak tima ostavio na tebe?

Terezija: Tim je super! Vidi se da se na odnosima i komunikaciji baš radi. Svi su vrlo ljubazni i spremni pomoći ako što zatreba.

Valentin: Svi u timu su opušteni, veseli i zrače pozitivom ali se i dosta radi. To je i moj neki ukupni dojam vezan za Tvornicu – kvalitetan rad ali i opuštena i vesela atmosfera.

Čemu se nasmijete nakon napornog dana, nekakva developerska fora?

Terezija: Sliku posvećujem svim zimogroznim ljudima koji se vole grijati na svoje laptope – i sama sam takva! Dolazi zima, drva su skupa, Android Studio je free, što da vam više kažem 🙂

android praksa

Valentin:

android praksa osijek

I za kraj, zbog kojih stvari bi kolege studenti trebali doći na praksu?

Terezija: Zasigurno kako bi stekli nekakav uvid u to kako jedna IT firma funkcionira. Sam tijek posla, raspored, zadaci, tko je za što zadužen, itd… Također jer se na praksi, jako puno toga nauči.

Valentin: Zbog prilike da rastu i razvijaju se u odličnom okruženju, opuštenoj atmosferi sa zabavnom i entuzijastičnom ekipom!

Ukoliko nam se želite pridružiti, prijavite se na praksu u Tvornici! Prijave su uvijek otvorene!

Sve što trebate napraviti jest popuniti kratku formu, pripremiti životopis i ukoliko imate nekih gotovih radova – poslati nam link s GitHuba!

U međuvremenu, možete pročitati još neka iskustva s praksi u Tvornici:

Android praksaIvan Sudar – koji nam se pridružio na plaćenoj studentskoj praksi nakon što je uspješno odradio praksu od mjesec dana!

Android praksaMatija Marić – koji je nakon uspješno odrađene prakse naš Android developer više od 2,5 godine!

Pročitajte i ostala iskustva s praksi, javite nam se i pretvorite svoje vrijeme u vrijednost!

Sretno s prijavama!

Tražiš posao? Pripremi sve što misliš da moramo vidjeti i prijavi se!

Već imaš nekoliko projekata iza sebe? Kontaktiraj nas i podijeli s nama svoje projekte – rado bismo ih vidjeli i popričali s tobom o njima! Provjeri što sve nudimo svojim zaposlenicima te nam slobodno pošalji svoj životopis i dosadašnje radove (ako ih imaš). 

Nakon prijave, kontaktirat će te naš HR ured s daljnjim uputama te im se slobodno obrati za sva pitanja koja imaš i prije same prijave na hr@factory.hr.

Kako biste ostali u tijeku s novostima, pratite nas na društvenim mrežama – FacebookTwitterLinkedIn Instagram

Explore next

Related posts

Remote Prakse Karijera Backend posao/prakse

Hrvojevo Iskustvo s Remote Backend prakse

Remote Karijera Prakse

Iskustvo s Remote Frontend Prakse: Jure R.

Remote Karijera Backend posao/prakse

Od Backend akademije do (remote) zaposlenja u Factoryju