Iskustva s iOS prakse: Luka i Mateo

Imaš teoriju ali ti nedostaje prakse?
Želiš razvijati svoje znanje i dobiti kvalitetno iskustvo prakse?
Kroz par mjeseci ćeš završiti fakultet i potreban ti je stručni feedback na temelju kojeg ćeš moći razvijati svoje vještine?
Nalaziš se na pravom mjestu!

Što sve možeš saznati u ovom iskustvu s prakse?

Pročitaj iskustvo naših praktikanata na iOS praksi – kako su se snašli, što su sve naučili te kakav dojam je cijeli tim ostavio na njih. Nakon što pročitaš blog, vidjet ćeš kako su se Luka i Mateo nalazili u istoj situaciji kao i ti, ali su bili dovoljno motivirani da se pokrenu i svoje vrijeme pretvore u vrijednost!

P.S. Prijave za prakse su uvijek otvorene u Tvornici!

Mateo i Luka, molim vas da se ukratko  predstavite

ios prakse u plavoj tvornici

Ja sam Mateo, Dolazim iz Požege i student sam FERIT-a u Osijeku. Moja prva želja je bila upisati FER u Zagrebu, ali sam ipak na kraju odlučio za nešto bliže. Otkako je Apple predstavio prvi iPhone, tada sam želio imati Apple proizvode. Dok sam pohađao srednju školu (Tehnička škola u Požegi) imao sam želju programirati, ali tada nisam znao za “high” level programming, tako da sam samo znao i pisao u C/C++programskom jeziku. To je bilo vrijeme kada su iOS developeri krenuli s razvijanjem svakakvih aplikacija za Apple proizvode. Kada sam vidio kako to sve izgleda na njihovim uređajima i kako sve fluidno radi na svim generacijama, tada sam sebi rekao: “To je to! To želim raditi! Želim razvijati aplikacije za Apple ili barem u iOS platformi!”. Volim developing jer stvaram nešto praktički od ničega, tjera me na razmišljanje kako riješiti problem koji se predstavlja.
ios prakse u plavoj tvornici

Ime mi je Luka i dolazim iz Osijeka. Student sam druge godine diplomskog studija na FERIT-u (nadam se ne još dugo). Kada sam upisivao fakultet, nisam bio siguran što želim, pa sam se vodio logikom što bi najviše volio raditi nakon fakulteta te tako došao do odluke za FERIT, tadašnji ETFOS. Prvi puta sam za iOS i Apple čuo kada su mi prijatelji pokazivali svoj “prvi pametni telefon” te se tada stvorilo zanimanje za proučavanje te platforme, ali i za učenje i razvijanje za navedenu platformu. Nakon upisanog fakulteta dobio sam priliku kupiti svoje Apple računalo, što je dodatno pojačalo zanimanje za razvijanje iOS aplikacija. Za razvijanje mobilnih aplikacija sam se odlučio zato što se te tehnologije neprestano usavršavaju i uvijek dolaze novi izazovi koje treba proučiti i riješiti.

Najdraži programski jezik:

Mateo: Najdraži programski jezik mi je C++ i Swift.C++ jer me naučio o osnovnim načinom razmišljanja toka izvođenja programa, princip rada računala i računalnih sustava. Swift is razloga što, pored korištenja osnovnih načela programiranja, daje pristup high level programiranju i objektno-orijentiran način programiranja.  

Luka: Najdraži programski jezik mi je Swift jer sam se prvi puta susreo s rješavanjem “ozbiljnijih” programskih zadataka. Swift je jezik koji je razvila tvrtka Apple i prilagođen je za razvijanje na iOS platformi, što znatno olakšava učenje.

Programski jezik koji bih volio naučiti:

Mateo: Želio bi usavršiti Swift, ali volio bih i Kotlin naučiti. Razlog tome je to da je Kotlin jako sličan Swift-u i omogućio bi mi i razvoj programa za Android platformu (što je puno veće tržište kupaca), ali nije mi prioritet zbog toga što ima puno više Android developera nego iOS.

Luka: Osim što bi želio usavršiti sadašnje znanje Swifta, volio bi naučiti neki od jezika za razvijanje na drugim mobilnim platforma, kao što je Kotlin. Kotlin je vrlo sličan Swift-u, iz toga razloga bi se volio upoznati s njegovim osnovama i najčešćim arhitekturama koje se koriste za razvijanje.

Kako si se odlučio za praksu kod nas?

Mateo: Bilo je to gostujuće predavanje Tvornice u FERIT-u gdje je tema bila UX/UI design. Vidio sam kako Tvornica razvija aplikacije i za iOS, te sam nakon predavanja došao do jednog od predavača i jednostavno pitao da li postoji šansa za iOS praksu iako nisam imao znanja o Swiftu. I čim su rekli da bi htjeli, tada sam i odlučio za praksu u Tvornici.

Luka: Na fakultetu imamo portal za prakse te nam je ona na zadnjoj godini studija obavezna. Gledajući opise praksi, Tvornica je imala sve što sam želio iz prakse. Rečenica zbog koje sam se odlučio za praksu je:  “Našim pristupom praksi, želimo vas “naučiti pecati” što će vam koristiti u daljnjoj karijeri, a ne samo “dati ribu”. Nakon toga sam pogledao iskustva ostalih praktikanata, pitao ih još po koje pitanje i odmah se prijavio za praksu.

ios prakse u plavoj tvornici

Koji dio prakse ti je najdraži?

Mateo: Najdraži dio prakse za mene je usvajanje znanja i novih/naprednih tehnologija koje nikada ne bih usvojio kada bi sam učio. Osjećaj uspjeha kada napraviš aplikaciju koja i zadovoljava standard,arhitekturu i design, osjećaj zadovoljstva kada shvatiš da si usvojio to znanje i znaš ga primijeniti na drugim zadatcima/problemima.

Luka: Najdraži dio prakse mi je bio usvajanje novih znanja i onaj osjećaj kada pokreneš kod i vidiš svoj rad. Osim toga, na praksi sam osjetio što znači raditi u programerskoj tvrtki te kako izgleda posao kojim bi se volio baviti.

Kako ocjenjujete mentora Matiju?

Mateo: Matija je odličan mentor. Ima dosta strpljenja, upućuje nas na pogreške, ali i pohvali napretke koje napravim. Jedina stvar koju bi možda htio promijeniti je ta što nam pri pomoći daje dosta apstraktne informacije (znam da je razlog tome da se naučim sam snalaziti,  shvatiti problem kao i pronalaženje rješenja ). Tako sam mislio u početku ali sada, nakon što sam savladao dobar dio prakse, razumijem njegov način mentoriranja i to mi se sviđa. Naučio sam biti neovisan kada zapnem na problemu i ako stvarno zapnem gdje ni sam internet ne pomaže, tada mi on uskoči u pomogne u rješavanju problema.

Luka: Matija je zakon! Iako nismo bili u istom gradu, kada mi je bila potrebna nekakva informacija ili ako mi je trebalo nešto pojasniti uvijek je bio spreman pomoći. Bio je dostupan od 7 ujutro do kasnih večernjih sati. Sve će ti objasniti i pomoći, osim što neće reći što da točno napišeš. To ponekad može biti užasno frustrirajuće (pogotovo kad ti nedostaje jedna linija koda i javiš mu se nakon par sati pokušavanja i mučenja), ali to je točno to što sam tražio od prakse. Matija ima veliko znanje i to svoje znanje zna generalizirati i prenijeti na praktikanta.

Kakav dojam je ostatak tima ostavio na tebe?

ios prakse u plavoj tvorniciMateo: Odličan! Svi su druželjubivi, prijateljski nastrojeni i spremi pomoći svakome ukoliko mogu.

Luka: Ne znaš tko je bolji od koga. Svi su spremni komunicirati i poslušati što imaš za reći. Kolege su voljni poslušati kakve probleme imaš i dati će sve od sebe da ti pomognu u pronalaženju rješenja za taj problem.

Što je od zadataka bilo najteže i kako si riješio poteškoće na koje si naišao?

Mateo: Najteže je bilo snalaženje po dokumentaciji za tehnologiju koju nikada nisam čuo, pogotovo koristio. Dobar dio vremena sam morao uložiti proučavajući dokumentaciju i traženje primjera na internetu kako bi shvatio princip rada. Rješenje je došlo s vremenom kako sam proučavao, testirao i pisao implementacije tih tehnologija.  

Luka: Ne mogu ništa izdvojiti kao najteže. Matija bi nam uz svaki zadatak dao i potrebnu dokumentaciju za rješavanje zadatka. Sada sve ovisi koliko češ brzo shvatiti i usvojiti to znanje. Kada bi se pojavili problemi oko nečeg koji su tražili dodatno objašnjenje, Matija i ostali kolege su uvijek našli vremena da ti dodatno objasne sve potrebno za svladavanje toga znanja.

Kakvi su planovi za budućnost? Posao, tečaji, završen faks, odlazak u Irsku?

Mateo: Moji trenutni planovi za budućnosti je završiti petu godinu, i pokušati se zaposliti kao iOS developer. Prije ove prakse govorio sam si da definitivno odlazim iz Lijepe Naše, ali nakon ove prakse vidim se u Tvornici kao iOS developer gdje mogu nastaviti s poslom koji sam oduvijek želio raditi, te raditi na već poznatom mjestu.

Luka: Budući planovi su završetak fakulteta i traženje posla koji će imati barem približnu radnu atmosferu kao što je ovdje. Da, praksa u Tvornici me razmazila, te bi volio ostati raditi s ovim vedrim ljudima koji su uvijek spremni pomoći!

Njihove želje su se i ostvarile – nakon više od 1,5 mjeseca prakse, Mateo i Luka su ostali s nama na plaćenoj studentskoj praksi!

Što su sve radili tijekom prakse?

Od slabog poznavanja tehnologija do postavljanja prvog projekta!

  • Postavljanje viewa na programerski način
  • Nativno rješenje za dohvaćanje podataka s interneta
  • Komunikacija između Table view controller-a i View controller-a
  • Error handling
  • Korištenje activity indicatora za signaliziranje loadanja podataka – prikaz unutar view-a te u statusnoj traci
  • Refresh controller
  • Upoznavanje i rad s MVP arhitekturom
  • Postavljanje projektne strukture
  • Upoznavanje i korištenje Podsa
  • Implementacija alamofire-a – zamijenili smo nativni mrežni kod sa Alamofire library-em
  • MVVM – upoznavanje i implementacija
  • Implementacija Reactivnog programiranja u projekt
  • Implementiranje koordinatora
  • Upoznavanje i implementiranje Realm-a

Nakon što su savladali ove tehnologije, krenuli su svo znanje prenijeti na prvi projekt izrade mobilne aplikacije za vremensku prognozu!

Dečki, koje su vam najdraže developerske fore?

Mateo

ios prakse u plavoj tvornici

Luka kaže da mu je najdraži naš Factory sticker 🙂

ios prakse u plavoj tvornici

I za kraj, zbog kojih stvari bi kolege studenti trebali doći na praksu?

Mateo: Ukoliko imaju želju naučiti nove tehnologije, usvojiti znanje koje će im pomoći u budućnosti kao developer, onda je to definitivno praksa za njih! Atmosfera je odlična. Jako produktivna i lagana (lagana u smislu nema nikakvih tenzija, čak i kada je stresna situacija). Svi će ti pomoći koliko god mogu, pa čak i Android developer iOS praktikantu. 

Luka: Praksu u Tvornici bih svima preporučio. Kolege su vrlo pristupačni, vedri i nasmijani. Smatram da nisam mogao naći bolju atmosferu za učenje i stjecanje novih znanja. Mentori su ažurni što se tiče novih tehnologija, imaju strpljenja i volje prenositi svoje znanje.

Poznaješ osnove, treba ti feedback, razvijen proces prakse i konstruktivni savjeti?

Prijave za prakse su uvijek otvorene u Tvornici – plan prakse pravimo prema tvoj znanju i iskustvu, tako da se ne moraš bojati ako neki dio ne znaš da te nećemo primiti. Važno nam je da ste motivirani i kada odlučite nešto naučiti – zagrizete i dok ne svladate sve, ne odustajete!
Dok pripremate prijavu na praksu, pročitajte i ostala iskustva s Backend prakse koja je rezultirala plaćenom studentskom praksom, Android praksa Matije Marića koji je naš Android developer više od 2,5 godine ili ste više za Frontend praksu u Virovitici – izbor je vaš!

Nestrpljivo čekamo prijave!

Tražiš posao? Pripremi sve što misliš da moramo vidjeti i prijavi se!

Siguran si u svoje stečeno znanje i vještine i spreman za rad na izazovnim projektima? Prijavi se i podijeli s nama svoje dosadašnje radove – rado bismo popričali s tobom o tvojim iskustvima i projektima! Provjeri što ti možemo pružiti kao članu Factorya i zašto smo savršeno mjesto na kojem možeš razvijati svoje profesionalne vještine.

Pošalji nam svoj životopis i sve što smatraš da moramo znati o tebi i ubrzo očekuj kontakt iz našeg HR ureda! Ukoliko te zanima još nešto što možda nismo ovdje izdvojili, uvijek nam se možeš obratiti na hr@factory.hr 

Kako biste ostali u tijeku s novostima, pratite nas na društvenim mrežama – FacebookTwitterLinkedIn Instagram

Explore next

Related posts

Remote Prakse Karijera Backend posao/prakse

Hrvojevo Iskustvo s Remote Backend prakse

Remote Karijera Prakse

Iskustvo s Remote Frontend Prakse: Jure R.

Remote Karijera Backend posao/prakse

Od Backend akademije do (remote) zaposlenja u Factoryju