Iskustvo s remote dizajn prakse - Tena i Ružica

Program stručnih praksi nagrađen Zlatnim indeksom i dalje se nastavlja – remote!

Proteklih mjesec dana, imali smo priliku surađivati s Tenom i Ružicom, našim dizajn praktikanticama.

Tena i Ružica iskoristile su priliku remote rada i ovog neobičnog vremena u kojem smo se našli te su svoje slobodno vrijeme pretvorile u vrijednost!

P.S. Prijave na praksu otvorene su tijekom cijele godine. Iskoristite mogućnost sudjelovanja na stručnoj praksi od doma i pripremite se za nove poslovne izazove!

Saznajmo više o Teni i Ružici i njihovim dojmovima s prakse u Factoryju!

Što sve možeš saznati u ovom iskustvu s prakse?

Teno i Ružice, recite nam više o sebi

Tena: Pozdrav svima! Ja sam Tena Pokupić, imam 20 godina i dolazim iz malenog mjesta pored Virovitice.

Studentica sam prve godine Grafičkog fakulteta u Zagrebu, smjer dizajn grafičkih proizvoda. 

Svoje interese i osobnost najbolje mogu opisati razlogom odabira već spomenutog fakulteta.Naime, Grafički fakultet spaja ljubav prema tehnici i umjetnosti. Ostvarujem se i u tehničkim predmetima, ali i  u predmetima koji od mene traže inovativnost i drugačiji pogled na svijet.

Iskustvo s dizajn prakse - Tena

Ružica: Dolazim iz malog mjesta na desnoj obali rijeke Save, Domaljevac pokraj Orašja (BiH). Završila sam prvu godinu diplomskog studija na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, smjer Poslovna informatika.

Iako je Ekonomski fakultet u Osijeku bio moj prvi izbor, postojale su alternative te interesi za druga znanstvena i stručna područja koja se temelje na nekoj prirodnoj znanosti, primjerice kemiji. Nakon kratkog razmišljanja, odlučila sam da želim studirati na fakultetu koji mi donosi široku lepezu mogućih usmjerenja i naposlijetku poslova koje mogu raditi.

Afinitet prema matematici i informatici kao i želja za vizualnom upečatljivošću mojih kreacija, zapravo su odredili viziju o budućoj karijeri.

Iskustvo s dizajn prakse - Ružica

Koji vam je najdraži dizajnerski alat i zašto baš taj:

Tena: Najveći izazov, ali i najveće zadovoljstvo mi je područje vizualne komunikacije kao što je izrada loga, stoga bih istaknula Adobe Illustrator i Photoshop kao omiljene grafičke alate.

Ružica: Kada je u pitanju dizajn korisničkih sučelja, najčešće koristim Figmu kojoj je velika prednost što je alat kome se pristupa preko pretraživača.

Uvelike je olakšan pristup dizajnerskim datotekama, a možda i najveća prednost je automatsko spremanje izmjena što je vrlo bitno osobito u konfuziji kreativnosti.

Kako ste se odlučile za remote praksu kod nas? 

Tena: Factory bilo je moj prvi cilj za prasku. Već dugi niz godina pratim radove koje Tvornica marljivo proizvodi. Bila sam znatiželjna što je rezultiralo sadašnjom suradnjom.

Remote praksa je bio jedini oblik prakse koje bih ja u tom periodu mogla prihvatiti. Što je prednost za studenete s obzirom na obaveze na fakultetu.

Činjenica da nisam gubila vrijeme na putovanje, svaki zadatak prilagodila sam potrebama na fakultetu i odrađivala ih ponekad u kasnim satima, što je svakako pozitivno jer sam uspjela sve odraditi. Mana takvog oblika prakse je nedostatak društvene komunikacije i stvaranje novih poznanstva.

Ružica: Zbog studijskog usmjerenja, tj. poslovne informatike, po upisu studija sam se počela interesirati za industriju i događanja u Osijek Software Cityju. Factory kao domaća tvrtka je ostavila jako pozitivan i profesionalan dojam.

Potaknuta uspjesima relativno mlade, a nadasve uspješne hrvatske tvrtke odlučila sam se prijaviti na praksu kako bih stekla nova znanja i vještine te učila od ljudi koji potpisuju ponajbolja programska rješenja za digitalizaciju poslovanja.

S obzirom na svakodnevne studentske obveze, remote praksa ima velike prednosti zato što rad na zadatcima ne ovisi o lokaciji na kojoj se student nalazi. Uostalom, u vremenu pandemije pokazalo kako takav način rada ne utiče na produktivnost.

Iskustvo s dizajn remote prakse - Tena

Kako vam se svidio proces prijave na praksu?

Tena: Razgovor s Mirnom bio je opušten i bez imalo pritiska. Teme razgovora i pitanja koja su mi bila postavljena više su se odnosila na moju osobnost i postupke, stoga nisam mogla dati pogrešan odgovor. Sam zadatak odradila sam u pazi između dva semestra u 2.mjesecu.

Tada mi je sve bilo novi pojam, od alata Figme do pojmova s kojima sam se susretala. Svakako sam bila opuštenija i zainteresiranija pri izradi zadataka na praksi, iako sam ga već radila. Zadatak na praksi pridonio mi je više znanja i objašnjenja kako funkcionira sama izrada aplikacije, također riješila sam se nekih nedoumica koje sam imala za vrijeme samostalne izrade zadatka prije prakse.

Kako ti se čini organizacija remote prakse u Factoryju?

Ružica: Remote praksa je odlično koncipirana, s tjednim zadatcima i svakodnevnom komunikacijom s mentorom.

Uistinu se puno toga nauči, kako o samoj struci, tako i o poslu i poslovnoj okolini, primjerice odnosu i komunikaciji s naručiteljima aplikacija. Iznimno me se dojmilo upoznavanje s poslovanjem, klijentima i projektima čime je upotpunjena dotadašnja pozitivna slika o Factoryu.

Što smatraš da je najveća prednost remote prakse?

Tena: Najveća prednost je mogućnost bolje organizacije osobnog vremena tj, ne ovisimo o istom prostoru, prijevozu i slično. Fakultet je uvijek prioritet i stoga se nisu događale komplikacije oko termina prakse i slično, sve je bilo spontano i kako nam najbolje svima odgovara.

Iskustvo s remote dizajn prakse - Tena

Koji dio prakse ti je najdraži?

Ružica: Najbolji dio prakse je posljednji tjedan u kome sam napokon vidjela kako izgleda krajnji rezultat višetjednog rada. Riječ je o zadatku koji je zahtijevao najveću dozu kreativnosti te je stoga to bio i najzanimljiviji zadatak.

Zbog kojih stvari bi kolege studenti trebali doći na praksu?

Ružica: Studenti bi trebali doći na praksu prvenstveno zbog iskustva radne okoline. Osim toga, potrebno je širiti znanja jer znanja stečena na fakultetu jako često nisu dovoljna za konkuriranje na tržištu rada.

Ovakvo tzv. neformalno obrazovanje pogoduje širenju vidika i stjecanju neophodnih praktičnih znanja i vještina.

Kako ocjenjuješ mentora i njegovu komunikaciju tijekom remote prakse? 

Tena: Matej, kao mentor je bio uvijek na raspolaganju. Smiren i s razumijevanjem. Komunikacija je bila gotovo svaki dan, a 2-3 puta tjedno imali smo pozive i komentirali odrađeni dio zadatka.

Ružica: Kada bih trebala istaknuti nekoliko karakteristika koje trebaju krasiti svakog mentora, uz neizostavnu i neospornu stručnost u svom području, to bi bile strpljivost, posvećenost kao i ažurnost te dostupnost uzimajući u obzir dinamičnost i opseg posla u IT sektoru.

Mogu sa zadovoljstvom reći kako sve prethodno navedene karakteristike upravo posjeduje mentor koji je vodio moju praksu.

Iskustvo s remote dizajn prakse - Ružica

Koliko ti je znanje s faksa pomoglo na dizajn praksi?

Tena: S obzirom da sam prva godina, ne smatram da raspolažem velikim znanjem o svojoj struci. Ali spomenula bih kolegij digitalni multimedij u kojem se radi na alatima kao što je Photoshop te se obrađuju teme poput HTML-a.

Smatram da sam podsvjesno imala neke definicije i ideje u glavi koji su mi pomogli pri samom osmišljavanju aplikacije i pri dizajniranju, a stekla sam ih radeći projekte na fakultetu.

Ružica: Uzimajući u obzir kompleksnost ekonomije kao znanosti, a ponajprije hibridnost mog studijskog smjera koji spaja danas sveprisutnu digitalizaciju poslovnih procesa s klasičnom paradigmom poslovanja, znanje stečeno formalnim obrazovanjem utjecalo je na cjelokupni mindset i viđenje digitalnih sučelja te programskih rješenja kao proizvoda koje je potrebno uspješno plasirati na tržištu.

Moj pogled kao jednog ekonomista orjientiranog na informacijske tehnologije mi je uvelike pomogao u samom procesu odvijanja prakse.

Kakav dojam je ostatak tima ostavio na tebe? 

Tena: Neki grupni dojam koji sam stekla o timu je da su svi opušteni i puni razumijevanja. U svakom trenutku mogla sam se osloniti na dizajnerice i uvijek sam dobila konkretne i brze odgovore.

Ružica: Moji dojmovi vezani uz ostatak Factory tima su više nego pozitivni zbog toga što kolegijalnosti i spremnosti za pomoć ni u jednom trenutku nije nedostajalo. Ono što bih posebno izdvojila kod cijelog tima je zapravo dostupnost koja je možda i najbitnija kvaliteta tijekom prakse. Kao praktikantici mi je bilo izuzetno zadovoljstvo u takvom timu realizirati praksu.

Što je od zadataka bilo najteže i kako si riješila poteškoće na koje si naišla?

Tena: Najteži zadatak bio je 2 tjedan kada sam radila na high wirefameu. Nisam shvaćala zadatak jer ga nisam mogla vizualno zamisliti. Matej i Ana su mi pomogli tako što su mi pokazali konkretne primjere. Također, čitala sam i tražila slične primjere na internetu.

Iskustvo s dizajn prakse - Tena i Ružica - wireframe

Kakvi su planovi za budućnost?

Tena: Ono što sa sigurnošću mogu reći je da mi je cilj završiti fakultet, tijekom studiranja odraditi što više praksi i pronaći svoj smjer.

Hvala Factoryju na pruženoj prilici, stečenom znanju i iskustvu, a najvažnije hvala na novim poznanstvima!

Ružica: U prvom redu mi je cilj završiti fakultet i steći zvanje magistra ekonomije iz područja poslovne informatike, imajući na umu cjeloživotno obrazovanje kao temelj uspjeha.

U svakom slučaju planiram dalje istraživati i educirati se u području UI dizajna kao i drugih područja temeljenih na IT-u. Data science je jedno od područja moga interesa te stoga mogu reći kako je vizija o mom budućem zaposlenju definitivno vezana za IT. 

Prijave za praksu su uvijek otvorene!

Ako želiš proširiti svoje znanje i okušati se u novim izazovima, prijavi se na studentsku praksu! Svako iskustvo je iznimno vrijedno i svako ulaganje u znanje je ulaganje u sebe!

Naš glavni cilj je pružiti ti nova znanja i oblikovati tvoje vještine. Za lakše povezivanje i usvajanje novih i trenutnih vještina, naši mentori su ti uvijek na raspolaganju, kakav god upit ili problem bio.

Svakom studentu se prilagodimo ovisno o njegovom predznanju i obvezama na fakultetu.

Kao što su naše praktikantice Tena i Ružica – praksu možete odrađivati i remote i lakše uskladiti svoje fakultetske obveze i stručnu praksu!

Svakako provjeri iskustva ostalih naših praktikanata i saznaj kako im je bilo na stručnoj praksi u Factoryju!

A ako ste više vizualni tip, provjerite što naša 4 praktikanta kažu o svojim iskustvima s prakse, kako su snašli i koji su rezultati njihove stručne prakse!

Tražiš posao?

Posao ti se čini kao bolja opcija od prakse? Pripremi sve što misliš da moramo vidjeti i prijavi se!

Svim zaposlenicima nudimo rad u profesionalnom i ugodnom okruženju uz odlične pogodnosti! Pošalji nam svoj životopis i sve što misliš da trebamo znati o tebi.

Nakon prijave javit će ti se naš HR ured s daljnjim uputama te im se slobodno obrati za sva pitanja koja imaš i prije same prijave hr@factory.hr.

Kako biste ostali u tijeku s novostima, pratite nas na društvenim mrežama – Facebook – Twitter – LinkedIn – Instagram

Explore next

Related posts

Remote Prakse Karijera Backend posao/prakse

Hrvojevo Iskustvo s Remote Backend prakse

Remote Karijera Prakse

Iskustvo s Remote Frontend Prakse: Jure R.

Remote Karijera Backend posao/prakse

Od Backend akademije do (remote) zaposlenja u Factoryju