Kako biti uspješan dizajner u IT tvrtki?

Matej Sudar suosnivač je Plave tvornice te strastveni dizajner koji gušta u svakom trenutku svog posla. U nastavku pročitajte kako izgleda posao dizajnera u Plavoj tvornici te što smatra važnim da bi netko bio uspješan dizajner u IT tvrtki.

matej-u-osjeckom-uredu

Matej, što radi dizajner u Plavoj tvornici?

Kao dizajner sudjelujem u samim počecima projekta, osmišljavanju koncepta web stranice ili mobilne aplikacije. Gotovo svaki projekt zahtjeva wireframe kako bi što bolje posložili arhitekturu projekta i u konačnici uštedjeli vrijeme. Već se u ovoj fazi brinemo da proizvod bude intuitivan, a korisničko iskustvo na nivou.
Dizajn korisničkog sučelja je ono što korisnik prvo vidi. Ono mora biti lijepo, atraktivno, po zadnjim standardima struke.
Možda u manjoj mjeri, no imam priliku raditi i branding proizvoda, dizajn logotipa, izrada knjige standarda, dizajn pakiranja. Ovdje mogu izraziti svoju kreativnost u drugačijem obliku, a dobro mi dođe kao predah od primarnih zadataka.
Promoviranje tvrtke, održavanje prezentacija, gostovanje na panel diskusijama neke su od dodatnih aktivnosti koje dizajner također radi.

matej-sudar-predavanje-ekonomski-fakultet-osijek

Koje alate koristiš?

Za dizajn korisničkog sučelja u prvom redu koristim Photoshop, no planiram u skoroj budućnosti prijeći na Sketch, barem što se tiče dizajna mobilnih aplikacija. Sketch je sve popularniji software napravljen baš za dizajn korisničkog sučelja, tako da ima dosta prednosti nad samim Photoshopom. Jednostavniji wireframe i elemente korištene u dizajnu kao što su ikone, teksture ili neki treći vektorski elementi uglavnom radim u Illustratoru, dok za kompleksniji wireframe koristim InDesign. Za prezentaciju, izradu prototipa i kolaboraciju s klijentom koristim InVision.

Primjer InVision projekata.

Kako teče tvoj proces rada?

Vrlo je bitno od klijenta dobiti što više informacija o njegovom projektu ili proizvodu. Uvijek naglašavam da je rezultat puno bolji ako dizajn gradimo na temelju sadržaja, a ne obrnuto, jer dizajn ne smije biti sam sebi svrha. On je tu da sadržaj stavi u prvi plan te ga prikaže na razumljiv i zanimljiv način.
Prezentacija dizajna klijentu je jako važan dio procesa i ako nemam priliku uživo predstaviti dizajn, tada koristim InVision u kojemu svaki template povezujem linkovima i stvaram poprilično vjeran prototip aplikacije ili web stanice. Ujedno ga koristim za dobivanje klijentovog feedbacka na dizajn.
Jednom kada je dizajn odobren, pripremam sve potrebne assete za development kao što su fontovi, izrezane slike, teksture, ikone u SVG sprite… Zadnji dio moga procesa je isporuka dizajna Frontend developeru gdje mu moram objasniti kako sam što zamislio te u fazama pratiti projekt sve do isporuke.

S kime sve surađuješ tijekom rada?

U velikoj mjeri surađujem s kolegama iz Account managementa gdje im pomažem u osmišljavanju ponuda i kreiranju skica za iste. Tokom dizajn procesa, a pogotovo prilikom osmišljavanja wireframe-a surađujem s Backend i Frontend developerima.

Što smatraš ključnim za dizajnera da bi bio uspješan u IT tvrtki poput Plave tvornice?

Nevezano uz tvrtku, dizajner nije posao koji se radi od 8 do 16 sati, dizajner živi dizajn i ne prestaje sve gledati kroz dizajn. Po meni je bitno da web dizajner poznaje materiju weba, odnosno HTML i CSS, malo JavaScripta kako bi u konačnici znao što dizajnira, kako se ponaša pojedini element, kako se renda font. Nerijetko se događa da u programu Sublime Text znam frontend kolegama iskodirati neke elemente ili pripremiti responsive tipografiju. Često puta klijentu treba objasniti da ono što si je on zamislio nije najbolje rješenje i tada mu treba ponuditi dodatan ispravan prijedlog.

Kao jedan od idejnih začetnika prvog Design Talks-a, koji će se uskoro održati u Osijeku, možeš li reći što te potaknulo na iniciranje ovakvog događaja?

Po broju prijavljenih sudionika Design Talks-a koji je iznad očekivanja, možemo lako zaključiti da su ljudi željni ovakvog događanja u ovom dijelu Hrvatske. Dogovor je da ćemo organizirati jedan događaj mjesečno gdje će se kroz networking dizajnerska zajednica moći međusobno upoznati, razmijeniti znanje i iskustvo. Događaj neće biti rezerviran samo na web dizajnere, već će se predstaviti i druga vrsta dizajnera poput dizajna tipografije, grafičkog dizajna ili industrijskog dizajna. Imat ćemo priliku ugostiti dizajnere iz drugih dijelova Hrvatske.
Želite li iz prve ruke čuti više od Mateja i drugih dizajnera – u srijedu, 24. veljače 2016. godine u 17 h u prostorijama Caffe Bara Peppermint u Osijeku – održat će se prvi po redu Design Talks, novi projekt udruge Osijek Software City pokrenut s ciljem aktivnijeg okupljanja zajednice dizajnera kako bi radili na razmjeni iskustava i znanja te pružili uvid u stvarne izazove s kojima se susreću u praktičnom radu.
Više informacija o Design Talks-u na sljedećem linku.

Explore next

Related posts

Remote Prakse Karijera Backend posao/prakse

Hrvojevo Iskustvo s Remote Backend prakse

Remote Karijera Prakse

Iskustvo s Remote Frontend Prakse: Jure R.

Remote Karijera Backend posao/prakse

Od Backend akademije do (remote) zaposlenja u Factoryju