Od praktikanta do Junior Backend developera - Alen
Ove godine odnijeli smo titulu najboljih stručnih praksi u Hrvatskoj, a dokaz našeg kvalitetnog rada su naši ex praktikanti poput Alena koji je danas, naš backend developer.
Donosimo vam intervju s Alenom kako bi vas iz prve ruke upoznao s atmosferom i ekipom unutar Facotryja!
Koliko se toga promijenilo od kada više nisi na praksi?
Od prakse je već prošlo dosta vremena i od tada se mnogo toga promijenilo, počevši od količine projekata na kojima sudjelujem pa do novih tehnologija s kojima sam se susreo.
Smatram da je najveća promjena moja samostalnost, možda još uvijek ne potpuna, ali dovoljna da mogu sam procijeniti i riješiti neke zadatke koje sam prije mogao samo nagađati. Uvijek postoje sitnice koje zahtijevaju više iskustva, ali za to je tu mentor i ekipa koji su uvijek spremni pomoći sa savjetom i idejom.
Na koliko projekata si do sada radio i koji ti je bio najzanimljiviji?
Do sada sam sudjelovao na 5 projekata od kojih je njih nekoliko velikih, a svaki je za sebe poseban i na svakom se koristi neka druga tehnologija ili metoda izrade što daje konstantnu dinamičnost prilikom prebacivanja s projekta na projekt. Jedan od najzanimljivijih projekata na kojima sam radio danasradim.hr, koji je za mene bio velika stepenica u smislu obujma posla, novih tehnologija i načina izrade projekta.
S tim projektom sam puno prošao i naučio, od backend tehnologija do upoznavanja principa i korištenja tehnologija frontenda s kojima se do sada nisam susretao. Jedna od stavki koja mi taj projekt još uvijek čini zanimljivim je to što uvijek ima mjesta za unaprjeđenje, mjesta za ugradnju novih tehnologija i ideja.
S kojim tehnologijama si do sada radio?
Do sada sam se susretao s raznim tehnologijama koje su mi donijele puno iskustva i znanja.
Jedna od (meni) većih, je korištenje servisa koje pruža Amazon (AWS) kojih ima poprilično puno, a implementiraju najnovije tehnologije koje su danas dostupne. Jedna od tih usluga je ElasticSearch za koju sam napisao blog “Elasticsearch: introduction, implementation and example”. To je relativno nova tehnologija pa sam htio podijeliti način na koji sam ju ja implementirao u postojeće projekte.
Na praksi sam najviše radio na tehnologijama većinom u obliku paketa za Laravel framework koji je bio naš prvi izbor za sve custom projekte. Osim Laravel-a susretao sam se i ostalim PHP framework-cima poput CodeIgniter-a i Slim-a te ostalima. Također, na praksi sam počeo koristiti i jedan frontend framework Angular koji je bio za mene novina, no uspio sam savladati osnove kako bih lakše komunicirao s kolegama na frontendu.
Kako se firma razvijala tako se razvijaju i naše mogućnosti učenja novih tehnologija, pa evo danas radimo na platfromi imena Pimcore te se svakim danom susrećem s novim načinima kako da projekt na kojem radim napravim što boljim i korisnijim za našeg klijenta!
Što je za tebe najbolje kod tvog posla?
Sloboda u programiranju!
Prilikom razvoja nekih funkcionalnosti, uvijek iznosim svoje ideje o načinu implementiranja te u suradnji s kolegama složimo gotovo savršenu funkcionalnost. Pri razvoju je teško jednoj osobi pokriti sve ishode, zato je uvijek dobro posavjetovati se s drugim kolegama i čuti njihova mišljenja, a na kraju odabrati ono koje je najbolje za klijenta.
Što ti je najveći izazov u programiranju?
Najveći izazov predstavlja mi rad s nekom novom tehnologijom. Tada se postavljaju pitanja poput: jesam li to dobro implementirao? Kako će se to ponašati u budućnosti ili u novim verzijama? Svaki takav izazov ne predstavlja problem, jer uz dovoljno proučavanja, konzultiranja s kolegama i segmentacije implementacije se lako riješi.
Važna je samo volja i znanje za postizanjem određenih ciljeva jer za lako savladavanje izazova to je jedino bitno.
Iz kojih materijala si učio do sada?
Moje prvo znanje o programiranju dolazi iz raznih tutoriala o programiranju na Youtube-u. Jedan od prvih koje sam pratio kada je programiranje u pitanju je thenewboston koji odlično objašnjava i moja je preporuka za svakoga. No, kako sam se više upustio u programiranje, počeo sam koristiti neke druge izvore, poput stranica koje održavaju potpune tečajeve Udemy ili Pluralsight gdje ima jako dobrih i detaljnih videa za razne tehnologije.
Blog Tvornice svakako je izvor odličnih primjera i korisnih članaka. Medium, također jedan od kanala gdje se mogu proučiti tehnologije, a njihove službene stranice imaju vrlo detaljna objašnjenja.
Što vidiš kao najveću prednost Factory tima?
Tvornica nudi super program za praksu i daljnji razvoj za svakoga tko je voljan učiti. Mentori su tu da objasne i daju natuknice za rješenje, a gotova rješenja uvijek su na developeru. Dobar tim, opuštena atmosfera i iskusni kolege tri su najbolja razloga za doći u Tvornicu.
Hvala našem Alenu što je odvojio vrijeme odgovoriti na naša pitanja i pozirati ispred kamere – znamo da je to bilo teže od bilo kojeg backend taska 🙂
Želiš se pridružiti našem timu?
Prijave za posao i prakse su otvorene tijekom cijele godine!
Možeš birati želiš li raditi kod kuće ili iz jednog od naših ureda u Virovitici ili Osijeku. Ako ćeš raditi remote, osigurat ćemo ti svu potrebnu opremu kao da si u uredu 🙂
Provjeri otvoren natječaj za backend developera, saznaj što ti sve nudimo i prijavi se!
Ako imaš pitanja prije same prijave, slobodno se javi našem HR timu na hr@factory.hr