Iskustvo s remote backend prakse - Martina
Priliku za stručnom praksom u Factoryju iskoristila je Martina, studentica osječkog FERIT-a! U novom članku o iskustvima s prakse, saznajte s kojim izazovima backend developmenta susrela Martina te kakva su njena iskustva po pitanju organizacije remote prakse.
Prijave na stručnu praksu u Factoryju otvorene su tijekom cijele godine, a na svakoj praksi možete sudjelovati od doma! Prije prijave, provjerite iskustva naših praktikanata i saznajte više o organizaciji remote prakse, a za sva pitanja – uvijek nas možete kontaktirati na hr@factory.hr!
Bez duljenja, saznajmo više o Martini i njenom iskustvu s remote backend development prakse!
Što sve možeš saznati u ovom iskustvu s prakse?
- Upoznaj našeg praktikanta
- Razmišljaš o prijavi na praksu?
- Proces prijave prakse
- Praksa s mentorom
- Zašto doći na praksu u naše urede?
- Link za prijavu na praksu
- Link za prijavu na posao
Martina, reci nam nešto o sebi!
Pozdrav, zovem se Martina i dolazim iz Osijeka. Trenutno sam na 3. godini računarstva na FERIT-u. U srednjoj školi na prvu mi se informatika baš i nije sviđala te me više zanimala fizika.
Međutim, kada je bilo potrebno naučiti kako funkcioniraju rekurzije te nakon što sam ih shvatila, svidio mi se proces pronalaženja rješenja i tada sam shvatila da želim nastaviti u tom smjeru. Backend sam odabrala upravo zbog ovog maloprije rečenog – pronalaženje rješenja za određeni problem i uvijek me više zanimala pozadina i kako to nešto funkcionira na taj način.
Koji ti je najdraži programski jezik?
Iskreno, nemam najdraži, ali dosada sam jedino u C# i PHP-u radila neke zahtjevnije zadatke.
Koji bi programski jezik ili tehnologiju voljela naučiti?
Sa Javom sam se već susrela, no voljela bih bolje upoznati jezik jer se koristi i za web i za mobilni razvoj te je popularan jezik.
Kako si se odlučila za praksu kod nas?
Sa željom da odradim praksu u Osijeku, tražila sam firme na internetu pa sam tim putem naišla i na Factory. Pročitala sam u kojima područjima se nudi praksa te naravno iskustva praktikanata i odlučila sam se prijaviti. Također, svidjela mi se mogućnost rada preko studentskog ugovora nakon odrađene prakse.
Remote praksa je za mene bila jako velika prednost jer fakultet većinom imam u radno vrijeme firme i samim time bi izgubila puno vremena dok dođem do ureda. Unatoč tomu, vjerujem da bi bilo možda malo upotpunjenije iskustvo sa socijalne strane da se to sve odvijalo u uredu.
Što smatraš najvećom prednosti remote prakse?
To što se mogu ustati 5 minuta do 8 i svejedno biti na vrijeme. 🙂
Kako ti se svidio proces prijave na praksu?
Moj proces prijave trajao je malo duže nego što inače treba trajati. Bila sam potpuni početnik jer se nikada nisam susrela sa PHP-om te sam morala krenuti od nule. Iz tog razloga zadatak mi je bio težak i veliki dio vremena sam morala uložiti u Youtube tutoriale i čitanje dokumentacije da bih shvatila osnovne stvari.
Sve u svemu, u mjesec dana sam uspjela napraviti neku prvu verziju koja je funkcionirala. Na tu moju prvu verziju, code review mi je zaista bio potreban kako bih znala koje stvari sam krivo napravila i svaka kritika bila je dobro došla. No, cijeli taj proces mi je olakšao razgovor s HR-om, Mirnom. Zaista je bila otvorena, simpatična i imala je odgovor na svako moje pitanje.
Kako ti se čini organizacija remote prakse u Factoryju?
Organizacija mi se sviđa, pogotovo što se video pozivima na neki način nadoknadi to što nismo u uredu. Ovakav tip posla je više samoučenjački, a mentor je tu da nas usmjeri i objasni neke stvari koje ne shvatimo sami, a taj dio mi nije manjkao. Isto tako, ako određeni dio ne stignem napraviti, mogu ga dovršiti kasnije (izvan radnog vremena) te sutradan prokomentirati isto to s mentorom.
Koji dio prakse ti je najdraži?
Rješavanje zadataka, naravno, jer su zadaci bili zanimljivi – sustav za autentikaciju, autorizaciju, godišnje odmore, omogućavanje nekih funkcionalnosti na svoj način u čistom PHP-u na temelju kako ih i Laravel omogućava.
Koliko ti je znanje s faksa pomoglo na backend praksi?
Iskreno, više nego što sam očekivala. Dosta znanja mi je bilo potrebno iz kolegija objektno-orijentiranog programiranja te razvoja programske podrške objektno-orijentiranim načelima, na primjer pri strukturiranju koda i pridržavanju SOLID načela.
Kako ocjenjuješ mentora i njegovu komunikaciju tijekom remote prakse?
S mentorom, Dinom, sam zadovoljna jer je zaista stalno bio dostupan i unatoč tomu što je možda radio nešto svoje objasnio bi mi ako negdje zapnem. Ako je u pitanju bio neki malo veći problem, čuli bismo se preko Google Hangoutsa. Također, zadaci koje je smislio su mi bili interesantni i zaista smo puno područja prošli u mjesec dana.
Što je od zadataka bilo najteže i kako si riješila poteškoće na koje si naišla?
Najteže mi je bilo shvatiti neke stvari poput toga kako se povezati na Open API, testiranje HTTP metoda koje nisu GET, kako funkcioniraju access tokeni… Te probleme sam riješila tako da ili googlam ili pitam mentora. Svakako bih predložila svim budućim praktikantima da se ne ustručavaju pitati jer se dosta vremena može izgubiti u potrazi za odgovorom koji je jednostavniji nego što mislite.
Kakav dojam je ostatak tima ostavio na tebe?
Što se tiče tima, jedino sam još upoznala Anu iz marketinga tima kada sam prolazila kroz proces onboardinga. A po tome što su svi poželjeli dobrodošlicu na Slacku mogu zaključiti samo najbolje. Općenito mi se sviđa politika “na ti” iako mi ju je bilo teško odmah primijeniti.
Zbog kojih bi stvari kolege studenti trebali doći na praksu?
Smatram da se na fakultetu više vremena utroši na teorijska predavanja nego na praksu (vježbe), a praksa je daleko potrebnija. Upravo zbog toga mislim da svatko tko želi imati više iskustva i znanja treba otići na praksu jer ona može samo pripomoći kasnije u životu. Također, ako je netko nesiguran u kojem području uopće želi raditi, kroz praksu koja ne traje dugo može shvatiti sviđa li mu se nešto ili ne.
Prijavi se na stručnu praksu u Factoryju!
Primijenite svoja teorijska znanja u praksi i steknite nova važna poslovna iskustva – prijavite se na stručnu praksu!
Prijave na stručnu praksu u Factoryju otvorene su cijele godine, a na praksu se možete prijaviti u nekoliko različitih područja dizajna, web i mobilnog developmenta! Svaka praksa je u potpunosti prilagođena studentima, odnosno nudimo personalizirano iskustvo učenja svim našim praktikantima! Kako biste lakše uskladili svoje fakultetske obveze i stručnu praksu – na svakoj praksi možete sudjelovati od doma!
Prije prijave – provjerite iskustva naših praktikanata na raznim pozicijama i saznajte više o našim mentorima, procesu prijave i atmosferi u timovima.
- Iskustvo s Backend developer prakse
- Iskustvo s Frontend developer prakse
- Iskustvo s Android developer prakse
- Iskustvo s iOS developer prakse
- Iskustvo s remote dizajn prakse
- Iskustvo s project management prakse
- Iskustvo s remote marketing prakse
Tražiš posao?
Sigurni ste u svoje znanje i vještine i spremni ste za rad na izazovnim projektima? Prijavite se za posao u Factoryju i podijelite s nama svoje dosadašnje radove!
Provjerite što vam možemo pružiti i zašto smo idealno mjesto na kojem možete razvijati svoje profesionalne vještine.
Pošaljite nam sve što moramo znati o vama i naš HR ured će vas ubrzo kontaktirati! Ako vas zanima još nešto što možda nismo istaknuli, i prije same prijave nam se možete obratiti na hr@factory.hr!