Iskustva sa SymfonyWorld Online konferencije
Ubrzo nakon što su se slegli dojmovi s ovogodišnje Pimcore Inspire konferencije, posjetili smo i SymfonyWorld konferenciju, prvu online Symfony konferenciju do sada!
Konferencija se održavala 3. i 4. prosinca, a kako je ovo prva online Symfony konferencija ikada – odlučili smo nagraditi dva člana naše, sada već široke, zajednice! Na našem websiteu pripremili smo kratki kviz kojeg su sudionici trebali riješiti točno u potpunosti kako bi imali priliku za osvajanjem ulaznica.
Naš kviz riješile su 102 osobe, u prosjeku odgovarajući točno na 11 pitanja, uključujući čak 31 osobu koje su u potpunosti točno riješile kviz!
Sretne vijesti javili smo Franu i Maji, a u nastavku ovog članka pogledajte kakvi su njihovi dojmovi s konferencije i što su novo naučili!
Frano i Maja, kakva vam je bila prva reakcija kada ste saznali da ste izabrani za sretne dobitnike ulaznica za Symfony konferenciju?
Frano: Iznenađen i oduševljen! Neko vrijeme nisam bio po konferencijama tako da me email od Ane iz Tvornice jako razveselio. 🙂
Maja: Bilo mi je drago, s obzirom da nisam nikad sudjelovala na sličnom događaju, ni uživo ni online pa sam željela vidjeti kako to funkcionira.
Koliko vam je važno konstantno učenje? I na koji način učite?
Frano: Jako bitno, i za mlađe, ali i za starije kolege developere. Iako su po meni fundamenti najbitniji, dalje se znanje samo nadograđuje s učenjem specifičnih alata i frameworka.
Što se tiče izvora, svakako Medium, zna biti zanimljivih članaka. I naravno Udemy i Laracasts – veliki izbor raznih video materijala za učenje, od osnova PHP-a, frontenda, specifičnih framework stvari do testova i servera.
Maja: S obzirom da se u tehnološkom svijetu stalno nešto novo događa, nema kraja učenju. Potrebno je uvijek pratiti što je trenutno najbolje i kako to najbolje iskoristiti za ono što nam treba. To se vidjelo i u ovoj konferenciji gdje je predstavljeno puno novih značajki PHP-a i Symfonyja.
Što se tiče učenja, koristim stvarno različite izvore u ovisnosti o onom što trebam učiti, ali definitivno mislim da je najbolji način za nešto naučiti jednostavno krenuti raditi i onda se snalaziti uz pomoć interneta na kojem se nalaze stvarno svi odgovori u današnje vrijeme.
Kakav je vaš općenit dojam na Symfony konferenciju?
Frano: Dosta dobar, iako mi nedostaju konferencije uživo, nekako kao da to nije to, nešto jednostavno nedostaje 🙂 Ali sve u svemu dosta zanimljiva ekipa se okupila i bilo je nekoliko jako dobrih predavanja. 🙂
Maja: Konferencija je generalno bila zanimljiva i sviđa mi se što se održalo online, pa je dostupno svima (koji imaju ulaznicu, naravno) bez obzira odakle su. Bilo je raznih talkova i neki od njih su se održavali u isto vrijeme pa sam mogla birati koji me najviše zanima u tom trenutku.
Svi su bili prethodno snimljeni pa su ih puštali u određeno vrijeme. To mi se u početku nije svidjelo, ali su predavači bili dostupni tijekom i nakon videa u chatu i ponekad se uključili s kamerom na kraju videa pa je na kraju ipak bilo u redu.
Osim toga, nakon što je konferencija završila, omogućen je pristup svim videima s konferencije, što je dobro ako netko želi pogledati i ono što nije stigao dok su se prikazivali “uživo”. Bilo je stvarno različitih tema i svatko si je mogao pronaći nešto što ga zanima.
Što ste novo naučili?
Frano: Bilo je zanimljivih tema poput Elasticsearcha, Console aplikacija, Message Busa, Testinga pa sve do prezentacija novih verzija PHP-a i Composera.
Maja: Iskreno, s obzirom da nisam baš koristila Symfony, naučila sam dosta o tom popularnom frameworku za PHP. Iznenadilo me saznati da je već prošlo 15 godina od prve verzije.
Neke teme mi je bilo malo i teže pratiti zbog toga što su bile o naprednijim aspektima Symfonyja pa sam si više tražila one teme koje mogu lakše razumjeti s trenutnim znanjem. Najzanimljiviji keynote mi je bio onaj u kojem se govorilo o tome što je novo u PHP-u 8.0.
Jeste li saznali nešto što možete primijeniti u svom budućem radu?
Frano: Definitivno! Najviše su me zanimale prezentacije oko Elasticsearcha, Console aplikacije i Messaginga jer trenutni i budući scope projekata na kojima radim zahtjeva znanje ovih tehnologija. Tako da su bile dobra podloga za daljnje istraživanje i učenje 🙂
Maja: Iako trenutno više radim frontend, vjerujem da ću moći primijeniti nešto od ovoga kasnije ako mi bude trebalo. Ako ništa drugo, sad barem znam kako okvirno funkcionira Symfony. Dosta toga što se spominjalo sam naknadno tražila po internetu jer tada nisam znala što je pa mogu reći da sam dosta naučila.
Do sljedeće konferencije!
Osim Frana i Maje, an Symfony konferenciji sudjelovao je i naš web development tim! Dojmovi su odlični i ekipa željno iščekuje sljedeću konferenciju!
Već ste se rezervirali za neke konferencije u 2021? Javite nam na hello@factory.hr ili putem društvenih mreža na koje konferencije želite ići u 2021.!
Sigurni smo kako ćemo posjetiti još mnoge ovakve događaje tijekom 2021 – nadamo se i offline.
A ako želite i vi biti dio našeg tima i sudjelovati s nama, između ostaloga, na događanjima ovakvog tipa, provjerite koje pogodnosti možete ostvariti u Factoryju i prijavite se za jednu od otvorenih pozicija!
Trenutno studirate? Prijavite se na našu stručnu praksu i iz prve ruke saznajte zašto smo 2019. godine nagrađeni Zlatnim indeksom za najbolje stručne prakse u Hrvatskoj!
A kako izgledaju naše prakse – provjerite dosadašnja iskustva praktikanata!
- Iskustvo s Backend developer prakse
- Iskustvo s Frontend developer prakse
- Iskustvo s Android developer prakse
- Iskustvo s iOS developer prakse
- Iskustvo s remote dizajn prakse
- Iskustvo s project management prakse
- Iskustvo s remote marketing prakse
Nakon prijave javit će ti se naš HR ured s daljnjim uputama te im se slobodno obrati za sva pitanja koja imaš i prije same prijave hr@factory.hr.
Za kraj, velike zahvale Franu i Maji! Hvala vam za vaše odgovore i slike s konferencije!